Alaska M's Tundra Jacket Blaze 3D
UTGÅTT
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på köpknappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.
Jaktjacka av högkvalitativt och tyst material – designad för jakt under senhösten och vintern
Alaska Tundra jaktjacka är designad för jakt under senhösten och vintern. Den största skillnaden mot andra jaktplagg från Alaska, som Extreme Lite eller Superior Pro, är dess varma vadderade foder.
Tundra är ett utmärkt val för jägaren som behöver en varm, vind- och vattentät jaktoutfit för kallt väder!
Jackan är gjord av högkvalitativt, tyst borstat material laminerat med Alaskas bästa APS-beläggning. Sömmarna är tejpade för att göra dem vattentäta.
Den långa modellen ökar komforten i kallt väder och jackan är försedd med bröstfickor med dragkedja, radioficka, två fickor nertill med lock samt handvärmarfickor. Dessutom har jackan även en justerbar huva och justerbara muddar för extra skydd mot vind och kyla.
APS-beläggningen gör den inte bara vattentät och vindtät utan erbjuder även utmärkt andningsförmåga. Yttertyget har en PFC-fri DWR-behandling för att vara vattenavvisande, medan det förblir andningsbart även i regniga förhållanden.
För säkerhets skull finns ventilationsdragkedjor på båda sidor av jackan för att förbättra ventilationen. Den avtagbara huvan fästs i kragen med tryckknappar.
Alaska Tundra-jacka är ett miljövänligt val. Upp till 85 % av yttermaterial är av återvunnen polyester. Produkterna tillverkas i enlighet med Alaskas strikta etiska riktlinjer i speciellt kontrakterade fabriker. Utöver externa revisioner genomför Alaska även egna kontroller på fabrikerna.
- För jakt under senhösten och vintern
- Tyst borstat ytmaterial
- PFC-fri DWR-behandling
- Vattentät och andningsbar APS-beläggning
- SuperLoft vadderat foder
- Ventilationsdragkedjor på båda sidor
- Vattenavvisande dragkedjor i fickorna
- 2 bröstfickor
- Radioficka
- Antennslingor på axlarna
- 2 stora fickor med lock
- Fickor för att värma upp händerna
- Innerficka med dragkedja
- Avtagbar huva
Specifiaktioner:
Material: 15 % Polyuretan, 85 % återvunnen polyester
Vattenpelare: 20.000 mm
Andningsförmåga: 20.000 g/m2/24h
Skötselråd Alaska Membrankläder (APS, Rain-Stop): Följ tvättråden på plagget. Stäng kardborreband, blixtlås och knappar före tvätt. Använd inte sköljmedel. Undvik att snurra för att skydda membranet och tejpning
Använd om möjligt ett torkskåp för torkning och på så sätt aktiveras den vattenavvisande DWR-behandlingen på plaggets yta efter tvätt. Håll plagget rent för att förhindra att dess membran täpps igen
Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för Widforss i syfte att informera och inspirera våra kunder.
Vårt huvudfokus är att ha transparenta och relevanta recensioner om vårt produktsortiment.
Läs mer i vår recensionspolicy.
- EAN:
- 6438347046322
- Varumärke:
- Alaska 1795
- Kategori:
- Alla kampanjer > Jakt > Jaktkläder
Kläder > Jackor > Jaktjackor > Varmfodrade Jaktjackor
Kläder > Jackor > Jaktjackor > Vattentäta Jaktjackor
Kläder > Jaktkläder > Jaktjackor > Fodrade Jaktjackor
Kläder > Jaktkläder > Jaktjackor > Vattentäta Jaktjackor

till i din varukorg.