Mammut Albula HS Pants Men Black
UTGÅTT
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på köpknappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.
Lätt och bekväm regnbyxa i återvunnet material
Albula HS Pants är en mycket lätt och bekväm regnbyxa för män. Den är tillverkad i 100 % återvunnet polyestermaterial som är färgat med den miljövänliga dopfärgningsmetoden för ökad hållbarhet. Byxan är PFC-fri, vilket innebär att den inte är behandlad med några miljöskadliga kemikalier. Den är försedd med elastiskt midjeband för perfekt passform, två sidofickor med vattenavvisande dragkedja samt tryckknappar för justerbar benvidd. Byxan kan förvaras i sin egen ficka när den inte används.
Denna produkt har en fluorkarbonfri impregnering som gör den vattenavvisande. Att den har behandlats med en fluorkarbonfri impregnering innebär att den är helt fri från perfluorerande ämnen, vilka har en negativ påverkan på både miljön och hälsan.
- Herrmodell
- Regnbyxa
- Tillverkad i 100 % återvunnet polyestermaterial
- PFC-fri
- Elastiskt midjeband
- Två sidofickor med vattenavvisande dragkedja
- Tryckknappar för justerbar benvidd
- Byxan kan förvaras i sin egen ficka när den inte används
Specifikationer:
Huvudmaterial: 100 % Polyester
Membran: 100 % Polyuretan
Vattenpelare: 10 000 mm
Denier: 50D x 50D
Andningsförmåga: 10 000 gram/m²/24h
Vikt: 238 gram
Passform: Regular Fit
Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för Widforss i syfte att informera och inspirera våra kunder.
Vårt huvudfokus är att ha transparenta och relevanta recensioner om vårt produktsortiment.
Läs mer i vår recensionspolicy.
- EAN:
- 7613357836173
- Varumärke:
- Mammut
- Kategori:
- Alla kampanjer > Kläder > Byxor och shorts
Kläder > Byxor & Shorts > Skalbyxor & Regnbyxor
OUTLET > Kläder > Byxor & Shorts

till i din varukorg.