Merrell Womens Moab Speed 2 Leather Waterproof Black
UTGÅTT
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på köpknappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.
Vandrarnas val erbjuder ökad komfort, bättre dragkraft och bättre passform – mångsidig, lätt och skyddande hybridsko med vattentätt membran
I över ett årtionde har Merrell® Moab varit vandrarnas val när valet av sko ska göras, vilket har gjort Merrell® Moab till den mest sålda vandringsskon världen över – känd för sin komfort, hållbarhet och mångsidighet.
Och det bästa har gjorts ännu bättre – med ökad komfort, bättre dragkraft och bättre passform!
Kliv in i framtidens vandring i revolutionerande Moab Speed 2. Lättare, bättre grepp och desto bekvämare – denna nästa generations vandrare förkroppsligar 40 år av vandringsinnovation i Merrells mest tekniskt kunniga Moab™-vandrare hittills.
Moab Speed 2 Leather WP för kvinnor har en vattentät ovandel i formgjutet läder, syntet och textil samt ett vattentätt membran förseglar vatten och släpper ut fukt.
En lättvikts FlexPlate™-teknologi ger vridstyvhet, sidostabilitet samt framfotsflexibilitet. Den har en FloatPro™ Foam-mellansula för lätt komfort.
Skon har fått förbättrad dragkraft med inkorporering av Vibram TC5+ gummi, speciellt framtagen för Merrell, med en helt ny design och traktionsklackar.
Med Moab Speed 2 får du robust sko som är optimal för äventyr längs stigar med massor av hinder och utmaningar. Funkar utmärkt till frekventa hastighets-, riktnings- och vertikala förändringar.
- Vandrarnas val – med ökad komfort, bättre dragkraft och bättre passform
- Mest sålda vandringssko världen över
- Vattentätt membran förseglar vatten och släpper ut fukt
- Vattentät ovandel i formgjutet läder, syntet och textil
- 100 % återvunna snören och band
- 100 % återvunnet meshfoder som andas
- Fotbäddsöverdrag i 100 % återvunnet mesh
- 50 % återvunnen avtagbar EVA-skumfotbädd
- Vadderad krage
- Plösen håller skräp borta
- Dragflik i läder för enkel på och av
- Metallisk hårdvara
- Skyddande och nötningsbeständig syntetisk häl
- Lättvikts FlexPlate™-teknik ger vridstyvhet med framfotsstabilitet.
- FloatPro™ Foam-mellansula för lätt komfort som varar
- Vibram® TC5+ yttersula – exceptionell dragkraft för multisportaktiviteter utomhus, framtagen exklusivt för Merrell
- Vibram® dragklackar – speciellt utformade för att öka greppet och ta bort skräp i varje steg
Specifikationer:
Modell: MOAB SPEED 2 Leather Waterproof
Material ovandel: Formgjutet läder, syntet och textil
Membran: Vattentätt membran – förseglar vatten och släpper ut fukt
Mellansula: FloatPro™
Yttersula: Vibram® TC5+
FlexPlate™-teknologi
Luktkontroll: Cleansport NXT™
Vikt: 350 g (dam)
Drop: 11.5 mm
Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för Widforss i syfte att informera och inspirera våra kunder.
Vårt huvudfokus är att ha transparenta och relevanta recensioner om vårt produktsortiment.
Läs mer i vår recensionspolicy.
- EAN:
- 195020360521
- Varumärke:
- Merrell
- Kategori:
- Skor & Kängor > Skor

till i din varukorg.