- Start
- Herr
- Herrkläder
- Skjortor
- Reseskjortor
M's NosiLife Adventure III LS Shirt Parchment
M's NosiLife Adventure III LS Shirt Parchment
1 049,25 kr
1 399 kr
Du sparar 349,75 kr
1 049,25 kr
1 399 kr
Du sparar 349,75 kr
Välj storlek
Aktivera din rabatt
Handla minst 2 varor för 699 kr eller mer. Gäller till och med den 23/7 kl 23:59 Allmänna villkor.
1 399 kr
Produktinformation
Lätt och snabbtorkande skjorta med effektivt insekts- och solskydd.
• Världens första och enda kläder med inbyggt insektsskydd som skyddar under plaggets hela livstid
• Ger effektivt UPF 40+ solskydd mot skadliga UV-strålar genom SolarShield-teknologi
• Snabbtorkande material speciellt anpassat för varmt klimat med låg vikt
• Funktionell design med uppfällbar krage, uppvikbara ärmar och fem praktiska fickor
• Insydd putsduk för solglasögon och RFID-ficka för säker förvaring
NosiLife Adventure LS Shirt från Craghoppers är en idealisk följeslagare för äventyr i varmare klimat. Skjortan är utrustad med Craghoppers banbrytande NosiLife-teknologi som ger ett permanent inbyggt skydd mot insektsbett under hela plaggets livslängd - utan behov av behandling eller underhåll.
Plagget är tillverkat av lätt Rip Stop-tyg som torkar snabbt och har en ventilerad rygg för optimal luftcirkulation i varma miljöer. Den uppfällbara kragen och UPF 40+ solskyddet hjälper till att skydda huden mot skadlig solexponering under långa dagar utomhus.
Skjortan kombinerar funktion med praktiska detaljer som fem fickor för förvaring, RFID-skyddad ficka, insydd putsduk för solglasögon och hällor för torkning. Den lukthämmande behandlingen håller skjortan fräsch även under intensiv användning.
Material: 100% Återvunnen polyamid
Vikt: 280 g
Längd: 79 cm
Produktspecifikationer
Kön
Men